MALATYA,NEMRUT DAĞI DOĞA VE KÜLTÜR GEZİSİ

MAHMUT ÇEÇEN-MEHMET ARIKAN SORUMLULUĞUNDA
Etkinlik Türü Yurtiçi Kültürel Gezi Etkinlik Tarihi 08.05.2018 Etkinlik Süresi 6 GÜN-5 GECE Katılımcı Limiti 43 Kişi ile sınırlıdır. Kalan -3 Ön Kayıt 3 Katılımcı Konum MALATYA

Kayısının başkenti “MALATYA” gezisi…

Kayısının başkenti , doğu ile batının kesişme noktasında bulunan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin  Paris’i olarak tabir edilen güzel şehrimiz, MALATYA’nın tarihi ve turistik yerlerini  geziyoruz.

Malatya karasal iklim kuşağında olduğundan gündüzleri sıcak, akşamları ise serin olur. Kıyafetlerimizi buna göre alalım. Nemrut Dağına araç ile çıkmayı planlıyoruz ancak yaklaşık 2-3 km.’lik bir bölümü yürümemiz söz konusu olacaktır ve henüz yerlerde “kar” olabilir. Su geçirmeyen sağlam bir spor ayakkabınız olsun. Ayrıca gün batımından sonra aracımıza yürüyüşümüz sırasında hava kararacağından lamba bulundurunuz.

Önemli not: İstanbul’un akşam trafiği çok yoğun, 1 saat kaybımız olabilir. Bu nedenle aracımız Kadıköy’den saat 20.00 de hareket edecektir. Geç kalabilecek avrupa yakası yolcularımız metrobüsle zaman kaybetmeden Kadıköy evlendirme dairesi önüne gelebilir.

Gezi Süresi: 6 gün – 5 gece (3 gece otel, 2 gece otobüste)

PROGRAM :

1. Gün (08 Mayıs 2018-Salı):

Misafirlerimizi saat 18.00’da İncirli-Alfemo önünden başlayarak belirtilen güzergâh ve duraklardan alıyoruz. Yaklaşık 1000 km. ve 14 saatlik bir yolculuğumuz olacak. Bu nedenle misafirlerimizin dinlenmiş olarak yolculuğa başlamalarını tavsiye ederiz. Tecrübeli şoförlerimiz ve otobüsümüz güzel bir seyahat etmenizi sağlayacak ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek nitelikte olacaktır

2. Gün (09 Mayıs 2018-Çarşamba):

Sabah saatlerinde takriben saat 09.00 gibi Malatya’nın Darende ilçesi girişindeki “Günpınar Şelalesine” varıyoruz. Burada 30 dakikalık dinlenme ve Günpınar Şelalesinin gezilmesi için zaman verilecektir. Şelale gezimizin ardından Darende merkezdeki “Somunca Baba Cami ve Külliyesi” ile “Tohma Çayı” çevresini geziyoruz. Tohma Çayı kenarında yürüyüş yapmayı ve kanyondaki kayalıkların altından gelen temiz su ile oluşmuş “Kudret Havuzunu” görmeyi sakın unutmayın.

Darende ilçesindeki güzellikleri keşfettikten sonra Akçadağ ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Sırada Levent kanyonunda bulunan “Seyir Terası” var. Buradan eşsiz Levent vadisi ve kanyonunun güzellikleri seyredip, çay kahve molası veriyoruz.

Akçadağ ilçemizdeki bir sonraki durağımız TİGEM’e bağlı “Sultansuyu Üretme Çiftliği”. Bu çiftlikte tarım ve meyvecilikle birlikte hayvancılıkta yapılmaktadır. Ülkemizin ünlü yarış atları burada yetiştirilmektedir.

Akşam yemeği için Doğanşehir ilçesi Sürgü kasabasındaki alabalık tesislerine gidiyoruz. Alabalık ürünlerinin bol çeşitleri arasında seçeceğimiz yemeği yiyoruz. Kiremitte kaşarlı veya sade alabalık ve alabalık pidesi tavsiye edilir. Serin bir ortamda lezzetli alabalıklarımızı yedikten sonra Takaz su kaynağına geçip burada da kahvelerimizi yine serin bir ortamda içiyoruz. Malatya merkeze vardıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

 

 

3. Gün (10 Mayıs 2018-Perşembe):

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra saat:08.30’da otelimizden ayrılarak Battalgazi ilçesinde gidiyoruz. Burada yaklaşık yarım saat boyunca “Ulu Cami”, yarım saat “Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı”nı, beş dakika da “Kanlı Kümbet”i ziyaret ettikten sonra “Arslantepe Höyüğüne” gidiyoruz. Burada da bir saat süre veriyoruz.

Battalgazi Belediye web sayfasındaki sanal tur linki için tıklayınız http://www.battalgazi.bel.tr/360/pano1.asp

Battalgazi’deki gezimizi tamamladıktan sonra Pütürge ilçemiz üzerinden Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Pütürge yolu bol ve dik virajlı olup, çok güzel vadi ve ova manzaralarını seyretme imkanı vermektedir. 1950 metre yükseklikteki Kubbe Dağında, buz gibi suyu ile meşhur “Vali Çeşmesi”ne uğrayıp sularımızı dolduruyoruz. Öğlen yemeğimizi Kubbe Dağı’ndaki lokantada yiyoruz. Malatya-Pütürge arasında çalışan minibüsler burada mola vermektedir. Sulu yemek çeşitleri mevcuttur.  Akşam güneşin batışını 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nda seyredeceğimizden yanımıza akşam yemeği için nevalelerimizi alıyoruz. Akşam üstü Nemrut Dağına varıp güneşin batışını seyrediyoruz. Yaklaşık 2-3 kilometrelik yolu yürümemiz gerekeceğinden ayağınızda bot ve yanınızda el feneri veya kafa lambası olmalıdır. Gün sona ererken aracımıza binip Malatya merkeze, otelimize dönüyoruz.

4. Gün (11 Mayıs 2018-Cuma):

Sabah otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra merkezdeki Müze ve Atatürk Evi gezimizi yapmak üzere saat 08.30’da otelimizden ayrılıyoruz. Saat 09.30’da otobüsümüze binerek Yeşilyurt ilçesini ve Gündüzbey kasabasını ziyaret ediyoruz. Malatya’nın sayfiye yeri olarak bilinen Gündüzbey’de ki tarihi binalar görülmeye değerdir. Belediyeden izin alabilirsek Malatya’nın su ihtiyacını karşılayan ve dağdan çıkan buz gibi suyun kaynağı “Kaptaj” tesisini göreceğiz. Gündüzbey’in serin piknik alanları, ziyaretçilerin uğrak yeridir.

Karakaya Baraj Gölü”nü ve Malatya-Elazığ sınırındaki “Kömürhan Köprüsü”nü görmek üzere Kale ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Kömürhan köprüsünden Karakaya Baraj Gölü üzerindeki ülkemizin en büyük demiryolu köprüsünü izliyoruz. Öğlen yemeğimizi meşhur kavurmacıda yiyoruz. Dönüşte “İspendere İçmeleri”ne uğruyoruz. Bol bol şifalı sularından içiyoruz. İnternette neler için tavsiye edildiği belirtilmektedir. Yanınızda boş su şişesi almayı unutmayız. Dönüşte yine Malatyalıların sayfiye yeri olan Orduzu-Pınarbaşı mesire alanında çay kahve molası veriyoruz. Otele dönüş. Akşam yemekten sonra saat:20.30’da otelimizden hareket ederek Beydağı eteğindeki, şehirden yüksek bir noktada bulunan bir kafeteryadan Malatya şehrini ışıklar altında seyrediyoruz.

Malatya İspendere İçmeleri http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=85101

5. Gün (12 Mayıs 2018-Cumartesi):

Kahvaltımızı aldıktan sonra 08.30’da otelimizden ayrılarak şehir merkezini gezmeye başlıyoruz. Yeni Cami, Şemsiye Sokak, Bakırcılar Çarşısı, İnönü Kapalı Çarşı, Valilik Binası arkasındaki parkta bulunan Medeniyet Ağacı, Kernek Parkı, Kanalboyu, Soykan Parkı, Beşkonaklar’ı gezeceğiz. Öğlen yemeğimizi merkezde yiyoruz. Malatya’nın meşhur analı kızlı sulu köftesi, kağıt kebabı , kavurma ve kebaplarının ve diğer yemeklerinin tadına bakmayı unutmayın. Kayısı ürünleri için merkezdeki satış mağazalarını ziyaret ediyoruz. Hediyelik kuru kayısı ve gün kurusu kaysılarımızı alıyoruz. Malatya’nın dut ve üzüm pekmezleri çok güzeldir. Arzu edenler tereyağı, köy peyniri ve çökelek alabilirler.

Akşam 21.00’de İstanbul’a dönmek üzere aracımızda hazır oluyoruz. Malatya’nın tadı damağımızda kalarak ve tatlı bir yorgunlukla Malatya’ya veda ediyoruz.

6. Gün (13 Mayıs 2018-Pazar):

Yaklaşık 15 saatlik yolculuk sonrasında öğlen saat 14.00-15.00 civarında İstanbul’a varmayı hedefliyoruz. Misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakarak uğurluyoruz.

Gezi maliyeti: Resmi Üye 440,-TL. – İnternet Üyesi  460,-TL.

Fiyata Dahil Olanlar: 3 gece oda-kahvaltı konaklama + İstanbul-Malatya-İstanbul ve Malatya çevre gezileri ulaşım bedeli + zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar: Öğlen ve akşam yemekleri, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

Faaliyet Sorumlusu: Mehmet Arıkan 0533 468 97 44 – Mahmut Çeçen 0535 662 60 29

Bu etkinlikte TÜRSAB üyesi A grubu 6115 belge no.lu Mert Beydağı Travel ile ortak hareket ediyoruz.

Malatya’da 4 yıldızlı Avşar Otel’de konaklayacağız. http://www.otelavsar.com/

Not: Otobüs oturma düzeni ön ödeme sırasına göre yapılacaktır. Otobüste beraber oturacağınız ve otelde beraber kalacağınız kişiyi bilgi@yudosk.org mail ile bildiriniz.

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sayfasından;

Malatya Kent Rehberini indirmek için linki tıklayınız

http://www.malatyakulturturizm.gov.tr/Eklenti/39713,malatya-kent-rehberi.pdf?0

Araç ve otel rezervasyonlarımız için ön ödeme yapmak zorundayız.

Aşağıdaki hesaba 9 Mart 2018 akşamına kadar 200 TL havale yapmanızı önemle rica ederiz.

Gezi tarihinden 15 gün önce otel sayımızı bildirmek zorundayız. 15 gün kala kapora iadesi yapılmaz.

Otobüs oturma düzeni ön ödeme sırasına göre yapılacaktır”. Beraber oturmak istediğiniz kişiyi ve oda arkadaşınızı

sta_ist@hotmail.com mail adresine gönderiniz.

Tek kişilik oda farkı günlük 40 TL/gün (3 gün için 120,-TL.)’dir. Tek kişilik odada kalmak isteyenler bildiriniz.

Araç Durakları:

18:00 İncirli Alfemo

20:00 Kadıköy Evlendirme

20:15 E-5 Kozyatağı

20:25 E-5 Bostancı

           E-5 Maltepe, Kartal, Pendik vs.

10 dakika önce durakta olunuz.

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü