REZVE DERESİ -VOLÇAN KÖPRÜSÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

İBRAHİM KAMİL BİRLİKAY - İSMAİL KILINÇ SORUMLULUĞUNDA
Etkinlik Türü Orta Zorlukta Yürüyüş Etkinlik Tarihi 22.04.2018 Etkinlik Süresi GÜNÜBİRLİK Katılımcı Limiti 33 Kişi ile sınırlıdır. Kalan 0 Konum KIRKLARELİ

22 NİSAN PAZAR

 
GENEL BİLGİ:

Görülecek YerlerVolçan Köprüsü-Rezve Deresi

Parkur Uzunluğu15 Km

İrtifa: Ortalama 550 m

Parkur Zorluğu: ORTA ZOR

Yol Yapısı: Toprak Yollar, Orman Yolları, Orman içi Patikalar, dere kenarı patikalar

Rehber: İbrahim Kamil Birlikay 05333074124 – İsmail Kılınç 0532 586 80 81

Bu hafta sonu geçen Cumartesi günü keşif yürüyüşü yaptığımız ve çok keyif aldığımız Bölgeye gidiyoruz.
Sabah erken Kozyatağı'ndan başlayacak gezimiz, katılımcıların tamamlanmasıyla Kırklareli yönüne devam edecek.
Başlangıçtan takribi 3.5 -4 saat sonra, merkezinde temiz tuvaleti, pastanesi, fırını bulunan şirin belde olan Kaynarca'da kahvaltı molası vereceğiz.
Mola sonrası Bulgaristan sınırındaki en son yerleşim olan İncesırt köyüne hareket edeceğiz.
Yürüyüşümüze Köyden başlayacağız, orman içerisinden geçerek sınırdaki rezve deresine varacağız.
Rezve deresi kıyısından, harika manzaralar eşliğinde akan suyun coşkusunu hissederek yürüyüşümüze devam edeceğiz.
Öğle molası, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce tedbir amaçlı tahrip edildiğini okuduğumuz ve bu zamana değin kullanılmadığı için tahrip olmaya yüz tutmuş tarihi Volçan Köprüsü’nün kıyısında olacak.
Bulunacağımız yerden karşı tarafın sınır tel örgülerini ve Bulgaristan devriyelerini görmek mümkün.
Dönüş parkuru, nefis bir orman dokusu içinde ilerleyecek, bitişe doğru papatya çiçekleriyle bezeli küçük çayırlardan geçip doğanın keyfini çıkartacağız.
Köy ormanların içinde geçimini hayvancılık ağırlıklı sağlayan bir yerleşim.
Köy yumurtası ve taze doğal tereyağı almak mümkün.
Araç yolumuz biraz uzun… Ancak, günlerin uzamış olması, sabah daha erken yola çıkacak olmamız ve kahvaltı molasını daha kısa tutacağımızdan, geç olmadan yürüyüşe başlamayı ve hava kararmadan dönüşe geçmeyi planlıyoruz.
Dönüşte, çok güzel et ve köfteleri olan, bilinen bir mekanda akşam yemeği yeme imkanımız olacak.
Kahvaltıyı güzel bir kahvede, yanımızda getirdiklerimizle ya da oradaki pastaneden aldıklarımızla yapacağız.
Kahvaltı yapacağımız yerde market alışverişi imkânı olacaktır.
Yürüyüşlerimizde, birtakım zorluklarla birlikte, sık arazi dokusuyla, yağmur-çamurla karşılaşmak olasılığı var. Mesafelerde bazı değişkenlikler olabileceğini unutmayalım.


Avrupa yakasında yürüyeceğimiz için Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Mimarsinan’da oturan misafirlerimizi özellikle bekliyor olacağız…
NOT:* Araç, Kumburgaz’a kadar E-5 üzerinden gideceği için Kumburgaz’a kadar dileyen misafirlerimiz araca E-5 üzerinden binebilir.
Kayıt işlemi sırasında bineceğiniz durağın listede gözükmemesi durumunda en yakın durağı seçip, faaliyet günü araç sorumlusuna veya rehbere haber vererek istenilen noktadan araca katılım sağlanabilir.
Araç kalkış saati Kozyatağı 06:30 olarak belirlenmiştir. HER ZAMANKİ KALKIŞ SAATİMİZDEN YARIM SAAT ÖNCE HAREKET EDECEĞİZ. LÜTFEN DURAK SAATLERİNE UYALIM.

 

Malzemeler : 
Bileği saran su geçirmez bot tozluk.  Su geçirmez giysiler. Sırt çantanızda; yedekleriniz varsa kullandığınız ilaçlar ve su mutlaka bulunmalı…Polar, Yağmurluk el yada kafa feneri ve DÜDÜK yanınızda olması gerekenlerden…

  • Parkur üzerinde, çok sayıda çeşme vardır.
  • Parkurun ORTA ZOR - ZOR parkurdur. İLK KEZ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ yapmayı planlayan katılımcılardan kondisyonu düşük olanlar için UYGUN DEĞİLDİR. Arada hiçbir yerleşim yeri olmadığından, bu mesafelere ve iniş çıkışlara alışık olmayan bir misafirimizin katılım göstermemesi gerekmektedir. Nitekim her hangi bir katılımcıyı, gelebileceği daha yakın bir nokta olmadığı için parkur bitmeden alması aracın alması mümkün değildir.
  • Etkinlik günü ya da öncesi (hafta içi), yağmur yağdığı takdirde, toprak yollar çamurlu olabilecektir. Bu yüzden bu etkinlik için “Tozluk” bulundurmak çok önemlidir. Mutlaka TOZLUK ve suya dayanıklı bir trekking botu bulunduralım… Spor ayakkabısı ile gelmek, yürüyüşe engel teşkil edecektir.
  • Yedek kıyafetler getirmek konforlu bir dönüş yolculuğu açısından yararlı olacaktır. Lütfen, tüm kıyafetlerinizin ve özellikle ayakkabılarınızın yedeğini almayı unutmayınız. Dere geçişleri kıyısında, ayakkabılarımızla bir miktar suya girmek durumunda kalabiliriz.

ETKİNLİKLERDE KAR AMACI YOKTUR. PAYLAŞIM ESASINA GÖRE MALİYETLENDİRİLİYOR.  BU NEDENLE  ETKİNLİĞE YAZILIP GELEMEYEN ARKADAŞLAR KATILIM PAYINI ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

 NOT :        *  Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir.  Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.    

              * Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.   

              * Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. 

              * Bu faaliyet bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur 

              * Parkurumuzun bir kısmı keşif  etapları içerir. Patikalar , dik iniş ve çıkışlar gibi pek çok farklı etap karşımıza çıkabilir.

ARAÇ DURAKLARI :

06.30    KOZYATAĞI CARREFOUR(HAREM İSTİKAMETİ)

06.35    GÖZTEPE   ( HAREM İSTİKAMETİ)

06.40    KADIKÖY

06.55    MECİDİYEKÖY(MURAT MUHALLEBİCİSİ)

07.05    CEVİZLİBAĞ ( YEŞİL KUNDURA DURAĞI)

07.15   İNCİRLİ (ÖMÜR)

07.25    SEFAKÖY

07.30    AVCILAR (PELİKAN MALL A.V.M.)

07.35    BEYLİKDÜZÜ ( BAUHAUSE)

07.40   BEYLİKDÜZÜ(AUTOPİA)   Lütfen 5 dakika önce durakta olunuz!... 

 

Genel Uyarı Metni İçin Tıklayınız:

Değerli Üye ve Misafirlerimiz,
Kulübümüzce gerçekleştirilen dağcılık, kampçılık, kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve diğer doğa sporları ile ilgili faaliyet çalışmaları; kulüp yöneticilerimiz, rehber, lider ve etkinlik sorumluları tarafından gönüllülük esasına göre yapılmakta olup ticari turlarla ilgimiz bulunmamaktadır. Beklentilerinizin bu yönde olmaması konusunu dikkatinize sunar anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Katılım bildirdiği halde gelmeyen yada günübirlik etkinliklere 2 gün, haftasonu konaklamalı etkinliklere 3 gün, yurtiçi uzun süreli etkinliklere 2 hafta ve yurtdışı etkinliklere 6 hafta kala iptal etmek isteyen üyeler maliyet paylaşımında oluşan rakamı dernek hesabına yatıracaklardır. E-posta ile kendilerine yapılan bildirimi 5 gün içinde gerçekleştirmeyen arkadaşların sonraki katılım bildirimleri "yedek" olarak değerlendirilecektir... 
 
Bu karar diğer arkadaşların, yani kurallara uyan çoğunluğun haklarını korumak adına zorunluluk olmuştur.. 

Bu etkinlik paylaşım esasına göre ücretlendirilir. Ayrıcalıklı kişi, kar ve kazanç yoktur.

Yudosk etkinliklerini www.yudosk.org dışında yayınlamak izne tabidir. www.yudosk.org dışında yapılan katılım bildirimleri geçersizdir.

Yürüyüşlerde yemek molaları dışında sigara içmek ve doğada çöp bırakmak yasaktır.  

 

Etkinlik Tamamlandı.


© Copyright 2016, YUDOSK - Yeni Ufuklar Doğa Sporları Kulübü